Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby Wątroby

Choroby Wątroby

choroby wątroby

zmęczona kobieta, brak energii
14.04.2024 14:40 Polekowe uszkodzenie wątroby może nie dawać wyraźnych objawów. Jak je rozpoznać i leczyć?

Polekowe uszkodzenie wątroby (DILI) dotyka coraz więcej osób, między innymi ze względu na łatwą dostępność różnych środków leczniczych. U części pacjentów z polekowym uszkodzeniem wątroby wystarczy odstawienie leku, jednak część z nich wymaga interwencji medycznej. W najgorszym wypadku może dojść do ostrej niewydolności tego narządu, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.Jak rozpoznać polekowe uszkodzenie wątroby? Jak wygląda leczenie? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr med. Pawłem Rajewskim, Profesorem i Rektorem Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą chorób zakaźnych, hepatologiem, specjalistą transplantologii klinicznej, ekspertem w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych.

suplementy diety
01.02.2024 10:40 Ten trend zdrowotny prawdopodobnie powróci w marcu. Lekarze ostrzegają

Detoksykacja wątroby to modny trend, co roku budzący ogromne zainteresowanie. Hepatolodzy jednak nie podzielają tego entuzjazmu. Czy wątrobę w ogóle trzeba oczyszczać? 

ból wątroby
17.09.2023 13:09 Takie sygnały wysyła wątroba uszkodzona przez suplementy i leki. Wielu chorych myśli, że to zwykłe osłabienie!

Polekowe uszkodzenie wątroby (DILI) występuje na wskutek toksycznego oddziaływania leków na wątrobę. Za polekowym uszkodzeniem wątroby nie tylko stoją leki, ale również suplementy diety, czy produkty ziołowe. Jakie nieoczywiste objawy mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z polekowym uszkodzeniem wątroby? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr med. Pawłem Rajewskim, Profesorem i Rektorem Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą chorób zakaźnych, hepatologiem, specjalistą transplantologii klinicznej, ekspertem w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych.

powrót z wakacji
08.09.2023 14:39 Te badania koniecznie wykonaj po powrocie z wakacji! Zapobiegnij groźnym chorobom

Letnie miesiące są jakby poza czasem. Podczas letniego wypoczynku nierzadko pozwalamy sobie na więcej w różnych sferach życia, również w sferze zdrowia. Po urlopie wracamy do domu wypoczęci, odprężenie, lecz jego konsekwencje bywają też przykre. By upewnić się, że ciało jest zdrowe, warto wykonać kilka badań, które to potwierdzą! Co to za badania?

ból
05.09.2023 11:12 Wątroba uszkodzona przez leki sprawia ten rodzaj bólu. Lekarz wyjaśnia, jak go rozpoznać

Jedną z głównych przyczyn chorób wątroby w krajach wysoko rozwiniętych jest polekowe uszkodzenie wątroby. Mimo iż o toksyczności pewnych leków wiemy coraz więcej, wciąż wielu pacjentów w zachodnim świecie ma tego rodzaju problem. Po czym rozpoznać, że wątroba nie pracuje prawidłowo? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ekspertem dr med. Pawłem Rajewskim, Profesorem i Rektorem Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą chorób zakaźnych, hepatologiem, specjalistą transplantologii klinicznej, ekspertem w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych. 

wywiad z lekarzem - polekowe uszkodzenie wątroby
31.08.2023 10:28 Polekowe uszkodzenie wątroby (DILI) - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy

Polekowe uszkodzenie wątroby spowodowane jest toksycznym oddziaływaniem leków na wątrobę. Stanowi 5% przypadków ostrego zapalenia wątroby oraz 30–70% przypadków ostrej niewydolności wątroby. Jakie leki najczęściej powodują polekowe uszkodzenie wątroby? Jakie są objawy polekowego uszkodzenia wątroby? Jak postępować w przypadku polekowego uszkodzenia wątroby? Na pytania odpowiada dr med. Paweł Rajewski, Profesor i Rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób zakaźnych, hepatolog, specjalista transplantologii klinicznej, ekspert w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych.