Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C wywołuje wirus HCV. W przypadku zakażenia należy jak najszybciej podjąć leczenie. Jeśli tego nie zrobimy, narażamy się na marskość wątroby i raka wątrobowokomórkowego. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) poinformowała, że aż 71 milionów osób cierpi z powodu wirusowego zapalenia wątroby typu C. W naszym kraju choruje ok. 140 tys. osób. Oto objawy, które powinny nas zaniepokoić.
Stłuszczenie wątroby to stan polegający na odkładaniu się i gromadzeniu w komórkach wątroby kropli tłuszczu. Zaburzenie pracy wątroby przekłada się na cały organizm i wymaga leczenia. Czy stłuszczenie wątroby można odwrócić?
Dramat przed gdyńskim SOR-em. Pod drzwi wejściowe podrzuconego umierającego 33-latka. Jego koledzy zawołali lekarzy i odjechali. To było w lipcu tego roku, ale na jaw wychodzą nowe fakty w tej tragicznej sprawie.
To przewlekła choroba, w której dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia komórek wątroby. Z czasem narząd ten nie jest w stanie pełnić ważnych funkcji w organizmie, dlatego stopniowo pojawiają się postępujące problemy zdrowotne.Początkowo to mogą być tylko niewielkie problemy trawienne i uczucie ciągłego zmęczenia. Te objawy można jednak przypisać wielu innym problemom, np. stresującemu trybowi życia. Powinniśmy jednak być czujni, kiedy coś złego dzieje się z naszym organizmem.
W poniedziałek, 2 września, media obiegła smutna wiadomość o śmierci Izy Kaczyńskiej-Gontarz, dziennikarki "Dzień Dobry TVN". Kobieta zmarła w wieku 43 lat, przegrywając trudną walkę z rakiem. Osierociła dwójkę dzieci.
Marskość wątroby to przewlekła choroba, która ma tragiczne skutki. Najczęściej kojarzy się z osobami nadużywającymi alkoholu. Jednak nie tylko on jest odpowiedzialny za problemy z tym narządem.Choroba rozwija się stopniowo. Początkowe objawy czasami są bagatelizowane, warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Nieleczona marskość może bowiem prowadzić do niewydolności wątroby.
Nawet 10 milionów Polaków wyjedzie w tym roku na wakacje za granicę. Najpopularniejsze kierunki turystyczne wśród naszych rodaków to Chorwacja i Grecja, ale wielu z nich spędzi wakacje nieco dalej: w Ameryce Południowej, Azji i Afryce. Niestety higiena w tamtejszych krajach nie zawsze jest na wysokim poziomie, co sprawia, że łatwo z nich przywieźć “chorobę brudnych rąk”."Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest chorobą, pojawiającą się wszędzie tam, gdzie panują złe warunki sanitarno-higieniczne. Mieszkańcy krajów biednych, gdzie występuje WZW A, zarażają się wirusem najczęściej we wczesnym dzieciństwie, kiedy objawy są łagodne. Natomiast podróżujący przebywający w tym środowisku, jeżeli zachorują jako dorośli, przechodzą tą chorobę o wiele ciężej" – przestrzega Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Bytomiu.
Polekowe uszkodzenie wątroby (DILI) dotyka coraz więcej osób, między innymi ze względu na łatwą dostępność różnych środków leczniczych. U części pacjentów z polekowym uszkodzeniem wątroby wystarczy odstawienie leku, jednak część z nich wymaga interwencji medycznej. W najgorszym wypadku może dojść do ostrej niewydolności tego narządu, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.Jak rozpoznać polekowe uszkodzenie wątroby? Jak wygląda leczenie? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr med. Pawłem Rajewskim, Profesorem i Rektorem Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą chorób zakaźnych, hepatologiem, specjalistą transplantologii klinicznej, ekspertem w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych.
Detoksykacja wątroby to modny trend, co roku budzący ogromne zainteresowanie. Hepatolodzy jednak nie podzielają tego entuzjazmu. Czy wątrobę w ogóle trzeba oczyszczać?
Polekowe uszkodzenie wątroby (DILI) występuje na wskutek toksycznego oddziaływania leków na wątrobę. Za polekowym uszkodzeniem wątroby nie tylko stoją leki, ale również suplementy diety, czy produkty ziołowe. Jakie nieoczywiste objawy mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z polekowym uszkodzeniem wątroby? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr med. Pawłem Rajewskim, Profesorem i Rektorem Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą chorób zakaźnych, hepatologiem, specjalistą transplantologii klinicznej, ekspertem w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych.
Letnie miesiące są jakby poza czasem. Podczas letniego wypoczynku nierzadko pozwalamy sobie na więcej w różnych sferach życia, również w sferze zdrowia. Po urlopie wracamy do domu wypoczęci, odprężenie, lecz jego konsekwencje bywają też przykre. By upewnić się, że ciało jest zdrowe, warto wykonać kilka badań, które to potwierdzą! Co to za badania?
Jedną z głównych przyczyn chorób wątroby w krajach wysoko rozwiniętych jest polekowe uszkodzenie wątroby. Mimo iż o toksyczności pewnych leków wiemy coraz więcej, wciąż wielu pacjentów w zachodnim świecie ma tego rodzaju problem. Po czym rozpoznać, że wątroba nie pracuje prawidłowo? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ekspertem dr med. Pawłem Rajewskim, Profesorem i Rektorem Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą chorób zakaźnych, hepatologiem, specjalistą transplantologii klinicznej, ekspertem w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych.
Polekowe uszkodzenie wątroby spowodowane jest toksycznym oddziaływaniem leków na wątrobę. Stanowi 5% przypadków ostrego zapalenia wątroby oraz 30–70% przypadków ostrej niewydolności wątroby. Jakie leki najczęściej powodują polekowe uszkodzenie wątroby? Jakie są objawy polekowego uszkodzenia wątroby? Jak postępować w przypadku polekowego uszkodzenia wątroby? Na pytania odpowiada dr med. Paweł Rajewski, Profesor i Rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób zakaźnych, hepatolog, specjalista transplantologii klinicznej, ekspert w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych.